U periodu od 5. do 6. jula 2025. godine, u Sutomoru je uspješno realizovana druga dvodnevna obuka za zaposlene u centrima za socijalni rad i druga stručna lica iz sistema socijalne i dječje zaštite. Obuka je održana u hotelu Sato, u organizaciji LGBT Forum Progresa u okviru projekta „Glas za pravdu: Podrška LBTIQ ženama sa iskustvom nasilja“, koji se sprovodi u partnerstvu sa NVO Socijalnim Centrom uz finansijsku podršku Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.

Cilj ove obuke bio je nastavak osnaživanja profesionalaca kroz razmjenu znanja i iskustava u radu sa ženama koje su preživjele nasilje, sa posebnim naglaskom na LBTIQ žene – kao društvenu grupu čije su potrebe i rizici često marginalizovani u okviru sistema zaštite.
Obuka je pružila priliku za produbljivanje znanja iz oblasti etike, intersekcionalnosti, institucionalne saradnje i specifičnih izazova u radu sa ženama sa iskustvom nasilja, sa akcentom na LBTIQ zajednicu.

Predavači na obuci bili su stručnjaci iz svojih oblasti:
Miloš Ristić, diplomirani socijalni radnik iz Zavoda za socijalnu i dječju zaštitu, govorio je o medicinsko-psihološkim teorijama i istorijsko-filozofskom kontekstu razumijevanja LGBT identiteta, pružajući učesnicima dodatni uvid u korijene društvenih stavova i predrasuda. U nastavku svog predavanja, Ristić je obradio etička pitanja i dileme koje se javljaju u profesionalnom radu.

Tamara Pavićević, glavna policijska inspektorka, govorila je o ulozi policije u prevenciji i zaštiti žena od nasilja u porodici, sa naglaskom na specifične potrebe i izazove u radu sa LBTIQ ženama; a zatim o standardima i izazovima u policijskoj praksi prilikom postupanja u slučajevima nasilja nad LBTIQ ženama. Njeni uvidi su posebno doprinijeli boljem razumijevanju međusektorske saradnje i važnosti senzibilisanog pristupa.

Tokom cjelokupne obuke, učesnici i učesnice su aktivno učestvovali u radu, razmjenjivali mišljenja i vodili diskusije, što je doprinijelo stvaranju prostora za učenje i međusobnu podršku među profesionalcima iz različitih sektora.
Realizacija ove edukacije predstavlja značajan korak prema izgradnji senzibilisanog, informisanog i efikasnog sistema podrške za LBTIQ žene sa iskustvom nasilja, kroz jačanje kapaciteta stručnjaka i promovisanje intersekcionalnog pristupa u zaštiti ljudskih prava.

 

07/07/25
LGBT Forum Progres


Stručnjaci u školama prepoznaju potrebu za jačanjem kompetencija za rad sa marginalizovanim mladima

STRUČNJACI U ŠKOLAMA PREPOZNAJU POTREBU ZA JAČANJEM KOMPETENCIJA ZA RAD...