Tokom vikenda 26. i 27. jula, u hotelu Wulfenia u Kolašinu održana je obuka za predstavnike/ce pedagoško-psiholoških službi iz centralne i sjeverne regije Crne Gore na temu marginalizovanih mladih u školskom sistemu Crne Gore. Obuka predstavlja prvu obuku ove vrste koja je realizovana sa pedagoško-psihološkim službama u Crnoj Gori.

Obuka je realizovana kroz dva dana sa bogatim programom i stručnim predavačima. Prvog dana, 26. jula, predavanja je održala Ida Marković, geštalt psihološkinja, koja je predavala na temu „Prepoznaj, osnaži, zaštiti: Pristupi u radu sa mladima koji preživljavaju nasilje, sa fokusom na marginalizovane grupe“. Predavanje je pružilo učesnicima alate za identifikaciju i rad sa mladima koji su preživjeli nasilje, sa posebnim osvrtom na dodatne izazove koje imaju oni iz marginalizovanih grupa. Druga sesija „Od nemoći do snage: Prakse psihološkog osnaživanja u radu sa mladima koji preživljavaju nasilje“ fokusirala se na konkretne tehnike i pristupe koji pomažu u procesu oporavka i osnaživanja, kao i na načine kako stručnjaci mogu da pruže adekvatnu podršku u školskom sistemu.

Drugog dana obuke, 27. jula, Marija Nikolić, direktorica Centra za socijalni rad, predavala je na temu „Marginalizovani mladi u obrazovnom sistemu: prepoznavanje, podrška i inkluzivne prakse“. Kroz ovu sesiju učesnici su se upoznali sa specifičnim izazovima sa kojima se suočavaju marginalizovani mladi u obrazovnim ustanovama i kako da prepoznaju znakove marginalizacije. Drugi dio dana bio je posvećen temi „Porodica i škola kao saveznici: strategije uključivanja i međusektorska saradnja“, gdje su predstavljene konkretne strategije za uspostavljanje efikasne saradnje između institucija u cilju bolje podrške mladima.

Dvodnevna obuka je obuhvatila ključne oblasti rada sa marginalizovanom mladima, uključujući strategije prepoznavanja i podrške, inkluzivne prakse u obrazovnom sistemu, kao i međusektorsku saradnju između porodice i škole. Posebna pažnja posvećena je radu sa mladima koji preživljavaju nasilje i psihološkim pristupima osnaživanja.

Svi prisutni su aktivno učestvovali u obuci kroz otvorene diskusije i konstruktivne predloge i preporuke. Aktivno angažovanje doprinijelo je bogatstvu programa i razmjeni praktičnih iskustava iz rada sa marginalizovanom mladima.

Ova obuka je jedna u nizu koja će biti realizovana u okviru projekta „Edukacija i umrežavanje za bolju budućnost mladih u Crnoj Gori“ koju realizuje LGBT Forum Progres u saradnji sa NVO Socijalnim Centrom, uz finansijsku podršku Ministarstva socijalnog staranja, brige o porodici i demografije.