Bojana Jokić upozorava na visok stepen nepovjerenja LGBT zajednice u policiju i tužilaštvo
Nevladinoj organizaciji (NVO) LGBT forum Progres tokom prošle godine javilo se 14 žrtava porodičnog, vršnjačkog, psihičkog i fizičkog nasilja, ali nijedna nije problem prijavila nadležnim državnim institucijama, saopštila je za „Dan” predsjednica Upravnog odbora te NVO Bojana Jokić. Ona pojašnjava da su žrtvama koje su im se obratile ponudili pomoć.
„U ovakvim slučajevima, kada žrtve nasilja ne žele da preduzmu dalje korake, u obavezi smo da njihove želje ispoštujemo. Nažalost, ovakvo stanje je dosta problematično, jer se žrtve nasilja plaše ne samo od nasilnika već i od toga da za njih neće biti razumijevanja i da im niko neće suštinski pomoći kada nasilje prijave. Veliki je broj onih koji dođu kod nas u LGBT forum Progres i obrate nam se za pomoć, ali ne žele da ih mi onda povežemo sa kontakt policajcima i drugim nadležnim organima. Upravo će fokus naših aktivnosti u 2017. godini biti rad sa žrtvama nasilja i policajcima. Niz aktivnosti koje planiramo da realizujemo u ovom pravcu su podržane od Ambasade Sjedinjenih Američkih Država (SAD) u Podgorici, u sklopu projekta „Stojimo zajedno – zaštita žrtava nasilja“, koji realizujemo u saradnji sa Centrom za ženska prava. Mi smo uvijek spremni da svakoga saslušamo, damo savjet i pomognemo koliko možemo. Ali, na kraju dana, nemamo mogućnost da žrtvama obezbijedimo pravdu i adekvatnu kaznu za nasilnike. Želim da ohrabrim sve LGBTIQ osobe koje trpe nasilje, a pogotovo fizičko nasilje, da nam se obrate i uz našu pomoć podnesu anonimne prijave protiv nasilnika. Naša je dužnost da pomognemo koliko god možemo, i uvijek ćemo se truditi da to tako i ostane“ ističe Bojana Jokić.
Ona navodi da se, prateći stanje u oblasti ljudskih prava i jednakosti LGBTIQ osoba u 2016. godini, kao i opšti napredak Crne Gore na tom polju, može zaključiti da je došlo do objektivnih pomaka naprijed. Ipak, kako kaže, važno je i da se ukaže na sve propuste i nedostatke koji su se dogodili u proteklom periodu.
„Prije svega, ono što predstavlja kontinuirani problem jeste veliki jaz između usvojenog zakonodavstva i primjene istog. Godinu za godinom Crna Gora usvaja izuzetne zakone i strateška dokumenta, prateći smjernice svih evropskih institucija i tijela, bez sagledavanja mogućnosti za primjenu istih. Rezultat ove prakse je doveo do toga da sistem sada opstruira samog sebe, kočeći realan napredak i dajući prednost formi nad suštinom. Bilo da je u pitanju već usvojena strategija za unapređenje života LGBT osoba u Crnoj Gori, ili planirani Zakon o registrovanom partnerstvu Ministarstva za ljudska i manjinska prava, svjedočimo tome da je društvena i politička klima i dalje nepovoljna za punu i kvalitetnu implementaciju ovih dokumenata. Takođe, tamo gdje postoje izuzetni napori pojedinačnih ministarstava, kao što su aktivnosti i rad Ministarstva za ljudska i manjinska prava, cjelokupni aparat izvršne vlasti postaje prepreka i sistemski se njihov napredak potiskuje. Da bi Crna Gora adekvatno krenula naprijed, ključni igrači moraju da razbiju „status quo” i usude se da se bore za promjene“ navodi Jokićeva.
Ona ističe da se mora osvrnuti i na pasivan pristup u radu institucija sistema nadležnih za rješavanje slučajeva govora i nasilja iz mržnje počinjenih nad LGBTIQ osobama.
„Iako LGBT forum Progres ima izuzetno kvalitetnu komunikaciju sa policijom i državnim tužilaštvom, veliki broj prijavljenih slučajeva i dalje ne biva riješen, ili se prijavljeni vidovi nasilja ne tretiraju na adekvatan način. Ovakva situacija dovodi to toga da se sve više i više LGBTIQ osoba udaljava od državnih institucija, gubi povjerenje u njih, a samim tim i ne koristi sve dostupne mehanizme. Umjesto toga, LGBTIQ osobe se javljaju direktno nevladinim organizacijama, koje još uvijek moraju da budu spona između žrtava nasilja i institucija koje treba da im pomognu“ navodi Jokićeva.
Osim riječi kritike na račun državnih institucija, Bojana Jokić kaže da problemi postoje i u civilnom sektoru.
Primarna odgovornost prema ljudima
Bojana Jokić ističe da aktivisti u borbi za jednakost LGBTIQ osoba i poštovanju prava svih ljudi, imaju obavezu i odgovornost da rade stvari na pravi način, i sa ispravnim ciljevima.
„Dužni smo da zanemarimo sve lične razlike, nesuglasice i poglede na svijet, kako bismo poboljšali život LGBTIQ osoba, a samim tim pomogli napredak društva. Na kraju dana, mi ne odgovaramo našim donatorima, partnerima i Vladi, već ljudima za koje se borimo. To je stav Progresa koji ćemo ponavljati bezbroj puta, i koji će nova uprava i menadžment aktivno zastupati. Ovu priliku koristim i da pozovem kolege i koleginice i sve koji slično razmišljaju da stanu sa nama, da stanu ispred onih LGBTIQ osoba čiji se glas ne čuje, i da za njih promijene ono što ne valja u našem pokretu. Promjena iznutra, koliko god da je teška i ponekad bolna, nužna je da bi došlo do promjene spolja. Hajde da sagledamo svoje greške, na njima naučimo, i zajedno krenemo da gradimo bolje društvo i bolju Crnu Goru“ zaključuje Jokićeva.
Izvor: www.dan.co.me, M.S.