Nevladine organizacije LGBT Forum Progres i LGBTIQ Socijalni Centar koriste priliku da svim LGBTI osobama, kao i prijateljicama/ima i saveznicama/ima zajednice čestitaju 17. maj – Međunarodni dan borbe protiv homo/bi/transfobije. Ovaj dan je prilika da se osvrnemo na napore LGBTI zajednice na lokalnom i međunarodnom nivou, kako u kontekstu borbe za unaprjeđenje zakonske regulative, strateških planova i politika, tako i na polju društvenog prihvatanja LGBTI osoba.

Svakog maja, ILGA-Europe, krovna evropska mreža LGBTI organizacija, objavljuje Duginu Mapu, odnosno sistem rangiranja evropskih zemalja na osnovu postojećeg zakonodavnog i normativnog okvira u kontekstu ljudskih prava LGBTI osoba. Kada je ovogodišnja mapa u pitanju, primjer Crne Gore je jasan pokazatelj da se za ljudska prava LGBTI osoba moramo boriti u kontinuitetu i da ne možemo dopustiti bilo kakav vid nazadovanja. Stagnacija na polju usvajanja novih zakonskih rješenja, neadekvatna implementacija postojećih i odlaganje donošenja svrsishodnih javnih politika su samo neki od prepoznatih problema u kontekstu Crne Gore.

Od 48 zemalja obuhvaćenih mapom Crna Gora je zabilježila najveći pad u odnosu na prethodnu godinu od čak 13,23 procenata, odnosno 9 pozicija (sa 12. na 21. mjesto). Kako se navodi u saopštenju ILGA-Europe, razlog ovog pada leži u činjenici da Crna Gora nije usvojila novi akcioni plan za ravnopravnost (LGBTI Strategiju) niti unaprijedila politike o azilu i zločinima iz mržnje. Dodatno, ukazano je i da većina zemalja kandidata za pristupanje EU, među kojima je i Crna Gora, zaostaje u ispunjavanju svojih obaveza, odlaže uvođenje zakonskih propisa čime se građani sve više dovode u rizik od negativnih reakcija i podrivanja osnovnih prava. Prateći izvještaj ILGA-Europe za 2023. godinu detaljnije prikazuje stanje po kategorijama i ističe jačanje govora mržnje prema LGBTI zajednici i nedostatak podrške ključnim servisima.

U ovom kontekstu, ističemo da je od posebnog značaja da Crna Gora usvoji što kvalitetniju LGBTI Strategiju za budući period, koja će u potpunosti da bude usklađena sa međunarodnim principima i standardima, te u cjelosti poštuje propisanu metodologiju Vlade Crne Gore, kako bi se osiguralo da LGBTI osobe u Crnoj Gori osjete snažne pozitivne promjene. Podsjećamo i na činjenicu da je evaluacija prethodne LGBTI Strategije (2019–2023) ukazala na brojne probleme i propuste u njenom kvalitetu, sadržaju, implementaciji i učinkovitosti, što se ne smije ponoviti.

Iako je Crna Gora zabilježila pad na ovogodišnjoj Duginoj Mapi, u dijelu koji se tiče postojećeg normativnog okvira, odnosno svega što država (ni)je uradila, važno je naglasiti da je LGBTI pokret u našoj zemlji vrijedno i predano radio na tome da se društveni položaj, ljudska prava i kvalitet života LGBTI osoba unaprijede. Ovo se ogledalo u pružanju direktnih servisa podrške LGBTI osobama, edukacijama državnih službenica/ka i profesionalki/aca u različitim oblastima, kao i osnaživanju LGBTI osoba na svim nivoima.

Od januara do maja 2024. godine, LGBT Forum Progres je podnio 83 prijave za govor mržnje upućen LGBTI osobama u javnom online prostoru. Paralelno sa ovom aktivnošću, koja se realizuje u okviru projekta „Zajedno protiv mržnje – Podrška unaprjeđenju kvaliteta života LGBTI osoba u Crnoj Gori“, LGBTI osobama su dostupni i servisi besplatnog pravnog savjetovanja i socijalne podrške, a uskoro će biti objavljeni i rezultati istraživanja o socijalnoj distanci i predrasudama prema specifičnim podgrupama LGBTI zajednice. Projekat je podržan kroz program Podržani=Osnaženi, u okviru grant šeme „Aktivno učešće“, koji realizuje Fond za aktivno građanstvo u partnerstvu sa Zakladom za razvoj lokalne zajednice „Slagalica“ iz Hrvatske.

Takođe, ove godine je formiran i prvi nacionalni Forum protiv mizoginog govora mržnje, koji čine poslanice i poslanici, novinarke i novinari i predstavnice i predstavnici organizacija civilnog društva. Pored samog Foruma, koji je uspostavljen kroz projekat „Ujedinjeno protiv mizoginog govora mržnje u crnogorskom javnom prostoru“, realizovan je i trening za novinarke i novinare sa ciljem jačanja njihovih kapaciteta u domenu prepoznavanja, odgovora i aktivnog rada na suzbijanju mizoginog govora mržnje u Crnoj Gori. Ovaj projekat je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava

Dodatno, naše aktivnosti su usmjerene i na podizanje kapaciteta socijalnih radnica i radnika u cijeloj Crnoj Gori, pa je tako realizovan trening namijenjen zaposlenima u centrima za socijalni rad iz južne regije u domenu rada sa osobama koje su iskusile porodično i rodno zasnovano nasilje, a treninzi koji će obuhvatiti sjevernu i centralnu regiju će biti realizovani u narednom periodu. Takođe je bio postavljen i info pult na kome su građanke i građani mogli da dobiju informacije i resurse o suzbijanju rodno zasnovanog nasilja. Pored toga, kroz projekat „Jednako pravo na sigurnost – bez izgovora za nasilje“, obezbijeđena su i tri besplatna servisa socijalne, psihijatrijske i psihološke podrške. Ovaj projekat je podržan od strane Ministarstva rada i socijalnog staranja

Značajni napori se sprovode i u domenu borbe protiv diskriminacije LGBTI osoba na radnom mjestu i prilikom zapošljavanja, te je u toku priprema za objavljivanje rezultata istraživanja o iskustvima i potrebama LGBTI zajednice u ovom domenu. Takođe, u okviru projekta „Zajedno ka eliminaciji diskriminacije LGBTI osoba u pristupu radu i na radnom mjestu“ pruža se i besplatno pravno savjetovalište u ovom kontekstu. Ovaj projekat je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava.

Konačno, u domenu zdravlja LGBIT osoba, realizujemo istraživanje o prisustvu diskriminacije i stereotipa na nivou primarne zdravstvene zaštite, a istovremeno pružamo i besplatne servise psihološkog, psihijatrijskog i socijalnog savjetovanja. Ove aktivnosti se realizuju u okviru projekta „Zdravlje bez predrasuda – zajedno za inkluzivnu zdravstvenu zaštitu  i osnaživanje LGBTI osoba“ koji je podržan od strane Ministarstva ljudskih i manjinskih prava Crne Gore.


Osuda napada na novinarku Anu Raičković

Oštro osuđujemo brutalni napad na novinarku Pobjede, Anu Raičković, i...

ODRŽAN DRUGI SASTANAK FORUMA PROTIV GOVORA MRŽNJE

Nevladine organizacije LGBT Forum Progres i Socijalni Centar organizovale su...